« Park teater | Main | جنده 2 »

جنده

شما زنان ، آیا تا به کنون جنده خطاب شده اید ؟ در چه موقعیتی بود و توسط چه کسی ؟
 
  شما مردان ، آیا تا به کنون زنی را جنده خطاب کرده اید ؟ در چه موقعیتی بود و رابطه ی او با شما چه بود و چرا چنین کردید ؟
 
میتوانید ناشناس بنویسید ، فقط مشخص کنید که زن یا مرد هستید.
میتوانید ننویسید ، فقط به این سوال فکر کنید.  ا فکر کنید.

پس نوشت : با توجه به کامنت یکی از دوستان ، زنان هم میتوانند به سوال دوم پاسخ دهند یا در باره اش فکر کنند.
 

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
http://www.zananeha.com/cgi-bin/MT/mt-tb.cgi/2195

Comments (51)

arash:

be nazare man ke na tanha hameye zanha jendan balke mardha ham hastan va unhaie ham ke nistan bayad bashan,ama khob agar be jende bekhaym be shekle herfeie va kasi ke khadamate jensi dar ezaye pol faghat(na chize dige ie)mide negah konim jende ha kamtar mishan va mohtaram tar.man ke tahala be kasi jende nagoftan joz 2 3 bar be un zane ke namzade riasat jomhori farance bud.

علیرضا:

سلام مجدد
باز خواستم چیزی نگویم نشد
خانم مهشید عزیز
من از عمق فاجعه آن محل گفتم و نه اشاره ای به مردان و نه اشاره ای به زنان آنجا کردم.مردان و زنانی که به ان مکان در رفت و آمد بودند ویا ساکن هردو این مکان را ساخته بودند و بار معنایی کلمه جنده را سنگین و سنگینتر کردند. باز نگویید فقط زنها را گفتم ها
مردانی هم که به هرز پریدن عادت کردند چیزی ازین قضیه دور نیستند. وقتی از چیزی عصبانی و ناراحت میشی یه متن رو اونجوری که دلت میخواد میخونی وبهش برگ و بال میدی.

علیرضا:

دوست من زیاد روی عقاید خود مطمئن نباشید چون اینطور که حرف میزنید و استنتاج میکنید ..........
من دوسال از شما بزرگتر هستم چون زمانی که آن محل را به آتش کشیدند من 18 سالم بود. نیازی به رفتن به آن محل نیست استفاده ابزاری از این کلمه و وقاحتی که درآن مستتر شده و شما را اینچنین آتشی کرده که در موردش پست مینویسید نشانگر عمق کثافتی بود که در آن مکان یافت میشد.من همانگونه که جسارت بیان سه بار این کلام را داشتم هیچ ابایی از بیان بیشترش هم نداشتم اگر بکار میبردم. اگر مثل دیگران مطرح میکردم که فلانی از جلوم ویراژ داد بهش این کلمه رو گفتم میتوانید شک کنید.خانم محترم زیاد مطمئن به درستی اندیشه هایتان نباشید.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
عمق کثافت آن محله ـ آنگونه که شما می گویید ـ به زنان آن محل که جنده خوانده میشدند نبود آقا.
عمق کثافت آن محل به مردانی که به آن محل مراجعه میکردند و مردانی که زنان را معامله میکردند بود.
نه جنده ها ، بلکه جنده بازها و جاکش ها.
اینها طرفین عرضه و تقاضای آن محل بودند.
شما اما یک سوی را می بینید.
زنان در آن محل می ماندند و مردان می آمدند و می رفتند.
اگر آن محل به قول شما کثافت بود ، طرفین در کثافت آن سهیم بودند. نه زنانی که جنده خوانده می شدند.

علیرضا:

وقبل از آن عنوان شغلی بود .من قبلا هم گفتم از این عنوان به ندرت و برای افراد خاص استفاده نمودم ولی شما دارید به همه این لفظ را اطلاق میکنید. آیا شما در مملکت کفرستان از این القاب و شغلها ندارید؟حالا یک کاری بکنید . پستی هم به زبان انجاییها بنویسید و سئوال کنید son of the beachرا چرا استفاده میکنند.وکلمه beach به چه کسانی اطلاق میشود. نشسته اید در کشور سوئد وخانمهای اینجا را تحریک میکنید که چرا به شما جنده میگویند؟به پا خیزید ای خلق اناث وبر علیه مردانی که به شما جنده میگویند حمله برید!!!!!!!!!!!! این روشش نیست دوست من

علیرضا:

خانم عزیز
اتفاقا من با خودم روراست روراست هستم واین شما هستید که توقع دارید همه برای شما فیلم بازی کنند که نه ما اهل این حرفها نیستیم و در مقابل اگر مردی در کامنت دونی شما این سخنان را نگویدچنین میگویید!!!!!!!"تا حالا فهمیده ام که تقریبا تمام زنان این کلمه را خطاب به خود شنیده اند اما مردان آن را نگفته اند . دارم کم کم نتیجه میگیرم که مرغان هوا هستند که به زنان این فحش را می دهند" من جندگی را مخصوص زنان نمیدانم .ولی سئوال من اینست مگر روابط جنسی غیراز دادن و کردن است مگر شما در روابط جنسی خود انگشت روی بینی طرف مقابل میگذارید و بینگول بینگول میکنید؟شما با خود روراست باشید که با یک کلمه "فمینیست"فکرمیکنید تمام مردان عالم بدهستند وزنان را به ابزار تبدیل کرده انددرصورتیکه کل تاریخ را اگر مطالعه بفرمایید این مردان هستند که آلت دستان زنان شده اند. کل جنگهای عالم سر منشاش به زنان میرسد.کل. کل.
شما نگاه مرا اشتباه فهمیدید و بر اساس آن قضاوت اشتباه کردید. اساس سئوال شما اشتباه است. وقتی میگویید چند نفر را جنده خطاب کرده اید یعنی به این کلام عینیت میبخشید. مخلص کلام شما میخواهید از ناراحتی عنوانی که همسر سابقتان به ناحق به شما گفته اثبات کنید که جندگی خاص زنان نیست و مردان هم هستند.بله کاملا حق با شماست . جنده یعنی هرجایی و کسی که هرکجا گلی بچیند وبرود هرجایی میشود. منهم جنده هستم.اگر این شما را خشنود میسازد من دل شما را نمیشکنم. تابو شکنی به این نیست که اگر کلمه جنده به زنی اطلاق میشود بگویید چون شما هم روی هرکسی میخوابید پس شما هم جنده هستید پس چون شما هم هستید پس همه هستند در نتیجه جندگی چیز خوبیست.ازمن چند بار سئوال کردید من از کجا میدانم که ان خانم چندبار در روز میدهد. من از شما سئوال میکنم شما اگر در یک محل آنهم در ایران تعدادی دوست از یک موضوع مشترک صحبت کنند متوجه نمیشوید؟ لابد بعدش اتهام بعدی اینست که شما همه حرفتان مربوط به زیر شکمتان هست؟ خانم محترم بحثی که باز کردید و برخوردی که میکنید در تناقض بسیار قراردارد اگر اندکی بیاندیشید مشکل خودتان را پیدا میکنید. من ایمیل خودرا گذاشته ام تا در صورت نیاز به بحث بیشتر و خارج از حوصله دوستان جواب حرفهایتان و اتهام هایتان را بدهم . ولی در نهایت به شما میگویم از زمان شهرنو به اینطرف از کلمه جنده به عنوان
فحش استفاده شد
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آه بله ، رابطه ی جنسی خیلی غیر از دادن و کردن است.
دادن و کردن فاعلی و مفعولی است. رابطه ی جنسی یک رابطه ی دو نفره است ، در آن کسی فاعل و کننده و دیگری مفعول و دهنده نیست. اما بهتر است که بیشتر از این بابت صحبت نکنیم. برای شما رابطه ی جنسی دادن و کردن است و متاسفانه خیلی ها اینطور فکر میکنند.
من نگفتم جندگی خوب است دوست عزیز . گفتم شما با همان تعاریف خودتان جنده هستید. ولی شما این را باور ندارید ، شما این کلمه را نسبت ب زنان .
استفاده کردید ، ولی نسبت به خودتان و یا دوستان مرد تان استفاده نکردید
حالا اگر قبول دارید که شما هم جنده هستید ، خیلی هم خوب است. پس یک دیدگاه جدید پیدا کرده اید. و این خیلی خوب است.
من راستش در مورد تاریخ استفاده از این کلمه زیاد اطلاعی ندارم. ولی میتوانم از دوستی که زبان شناس و تاریخ شناس است این را بپرسم و بعدا همین جا بنویسم.
من با شهرنو هم آشنایی ندارم متاسفانه. خیلی دلم میخواست که این محل را میدیدم. ولی متاسفانه وقتی که 16 ساله بودم به آتش کشیده شد.
عکسهایی از آنجا دیده ام .
راستی میدانید که در سوئد مردانی که خریدار فحشا هستند مجرم هستند و نه زنانی که فروشنده هستند ؟
آیا به این مسئله از این دید نگاه کرده اید ؟
در مورد اطلاعتان از بابت آن خانم که از " دادن های شبانه روزی اش " خبر داشتید خیلی جالب تر میشود ماجرا .
این ها را شما از دوستانتان شنیده اید ؟
پس اطلاع شما برمیگردد به شایعاتی که در مورد این زن وجود دارد. و شما بدون شک و تردید این شایعات را انتقال میدهید. این شیوه ی پراکندگی شایعه است دوست عزیز، و شما تنها کسی نیستید که چنین میکند.
مدتی پیش در سوئد دخترنوجوانی خودکشی کرد. در مدرسه اش تمام پسرهای مدرسه ادعا کرده بودند که با او رابطه جنسی داشتند و او را جنده می نامیدند.
این مسئله بسیار همگانی بود ، تمام پسرهای کلاس او و پسرهای دیگر از کلاسهای دیگر ادعا میکردند که با او رابطه داشتند.
بار صحبت در مورد آن دختر اینقدر شدید شد که او تصمیم گرفت به زندگی خود خاتمه دهد. در کالبد شکافی متوجه شدند که او باکره بود و هنوز رابطه جنسی را تجربه نکرده بود.
به این شیوه ی برخورد جمعی در سوئد مابینگ می گویند.
اما شما حتما مطمئن هستید که دوستانتان دروغ نمیگویند دیگر ، آنها هم از دیگران شنیده اند. بهتر است آدم حرف دوستانش را باور کند و با آنها هم صدا شود تا اینکه سازی مخالف بزند و عقیده ای از خود داشته باشد. اینطور نیست ؟
میدانید چیست ؟ من مطمئن هستم که دفعات استفاده ازاین کلمه توسط شما بسیار بیشتر از این سه دفعه ای است که گفتید. به این مسئله مطمئن هستم. اما این سه دفعه اش برای خودتان از همیشه موجه تر بود . دفعات دیگر هم البته به خودتان حق میدهید ولی نمیتوانید دلیل قانع کننده ای بیاورید.
ممنون که گفتید. ولی کاش کمی هم فکر کنید.
مهشید

علیرضا:

خانم عزیز
اولا من در مورد یک شخص خاص صحبت کردم که کاملا میشناسمش . مثل بسیاری از دوستانتان که شما میشناسیدشان.بعد هم اینقدر تاکید میکنید که من از برنامه 24 ساعته ایشان خبر دارم من اینگونه نگفتم.من فقط اعلام کردم از خیلی از روابط ایشان با خیلیها اطلاع دارم. دادنهای شبانه روزی نه به معنای تحت الفظی آن بلکه به معنی درونی آن بود.اگر تداعی معانی شده من عوض شما عذرخواهی میکنم.مورد بعد اینکه اگرشما اینگونه که میگویید بدنبال نگاه من ودیگران بهم بودید اینگونه حمله نمیکردید چون من با جرات تمام مواردی را که ازین کلام استفاده کردم بیان کردم ومثل شما و بعضی دوستان دیگر اعلام نکردم دراثر عصبانیت به هرکسی که سرراهم سبز میشود این کلام را میگویم چون اعتقاد دارم هرکلامی وهرلغتی معنای خاص خودرا دارد واگردرغیراستفاده شودبی محتوا میشود.موردبعدی به میان کشیدن خواهر من بودکه از آن به عنوان تحریک کننده استفاده کردیدوالحق هم موثربودچون خواهرمن مدت کوتاهی است دست از این جهان کشیده وبه دیارباقی رفته و به وسط کشیدن ایشان خارح از عرف این صحبت بود.ضمنا من هیچ خصومتی با کل اناث ندارم و همه را به دید احترام مینگرم مواردی هم که مطرح کردم موارد خاصی بود که من از این کلام برای افراد خاص استفاده نمودم.اگر دیگران به هر عامی این کلمه را میگویند از دید من باطل است.ازاینکه اینگونه مورد شماتت ناعادلانه قرارگرفتم گلایه مندم .شمارا به آرامش دعوت میکنم و اگر مردی ناعادلانه به شما این کلام را گفت کل مردان را به باد استهزا نگیرید
________________________
دوست عزیز
میشه از شما خواهش کنم روراست باشید ؟
اولا شما به جای من عذر خواهی نمیکنید. شما به جای خودتان عذر خواهی میکنید.
برای شما رابطه جنسی یعنی دادن و کردن ، یعنی زیر خوابیدن و رو خوابیدن.
اگر خانمی زیر رفیق شما خوابیده بود ، قبلا هم زیر شما میخوابید. او فقط رو انداز خود را عوض کرده است.
این را من نمیگویم ها ، این نگاه شماست.
من فقط دارم برای شما تشریح میکنم که نگاهتان چگونه است.
این طور که از همین نوشته ی اینجایتان فهمیدم ، شما روابط متعددی داشتید. دوتایش را اینجا نوشتید.
آن خانم که شما از " دادنهای شبانه روزی اش " خبر داشتید از شما بیشتر رابطه داشت ؟
برای جنده نامیده شدن از طرف شما چند رابطه کافی است؟ در مورد دوست دخترتان که یکی کافی بود .
در مورد آن خانم چند تا ؟
خودتان چند بار رابطه داشتید و آیا شما هم جنده هستید ؟
در مورد خواهرتان ، من عذر میخواهم ولی فقط به این خاطر که ایشان فوت کرده است.
من اگر خواهر شما را مثال زدم برای این بود که بدانید که او نیز دختری بود که دیگران همان نگاه شما را به او میتوانستند داشته باشند.
بعد هم که دوست عزیز ، من در نگاه شما احترامی به زنان حس نمیکنم ، چون نگاه شما فارغ از زیبابینی رابطه ی انسانی است.
زیر خوابیدن ، دادن و کردن ، اینها نشانه های فرودست بینی زنان است.
نه تعداد خاصی از زنان ، بلکه تمام زنان .
شما آن نگاه تاریخی را دارید ، که زنان یا مقدس هستند و یا فاحشه.
این نگاه شما فقط به آن خانمها نیست.
دوست دختر شما که با کسی دیگر رابطه میگیرد میشود زیر خواب .
خانمی که میگویید از روابط ایشان با خیلیها اطلاع دارید ، دادنی است.
راستی آن دوست شما که از خارج از کشور برگشته بود تا در ایران زن بگیرد باکره بود ؟
خوب در اینجا روابط جنسی داشتن برای یک مرد یا زن جوان بسیار عادی است ،و تجربه های متفاوتی دارند . آیا او این روابط را تجربه نکرده بود ؟ آیا او را هم جنده میدانید یا جنده بودن فقط مربوط به زنان است ؟
دوست عزیز همانطور که در نوشته ی اول گفتم ، شما شجاع هستید که در جایی که میدانید جای دوستانتان نیست که زنی را زیر خواب بخوانید و تحویلتان بگیرند چنین کلماتی را استفاده میکنید. ولی نوشته های بعدی تان به من نشان داد که این مسئله به شجاعت شما ربط ندارد، بلکه شما ادبیاتی غیر از این نمی شناسید. برای شما زنی که با دوستتان میخوابد جنده است ، زیر خواب است . ـ راستی آیا دوستتان اینجا چه نقشی دارد ؟ این که اولین بار نبود او رابطه جنسی داشت ، آیا او هم جنده است ؟ ـ یعنی یعنی کلمه ی دیگری برای او ندارید.
دوست عزیز من شما را ناعادلانه شماتت نمیکنم . من زبان محاوره ای شما را زیر سوال می برم. و میدانم که هرگز در چنین جایگاهی قرار نگرفته اید. شما در میان دوستان با گفتن این حرفها تایید میشوید . کسی از شما نمیپرسد چرا فلانی را زیر خواب میگویی و ...
این شماتت نیست ، این زیر سوال بردن است.
من مردان را بابت این که مرا ناعادلانه چنین نامیده اند به ستیز نمیخوانم دوست عزیز .مردان چنین میکنند و چنین خواهند کرد . در این گفتار هیچ عدالتی وجود ندارد. شما نیز خیال میکنید عادلانه این کلمات را به زبان می آورید ، اما این عدالت در گفتار نیست.
شما نه خود را جنده می دانید ـ با وجود رابطه های جنسی متعدد ـ و نه رفیقی را که از خارج آمده و اصلا از رابطه های او چیزی نمیدانید جنده میدانید. ولی اگر زنی چند رابطه داشت ،برای شما جنده است. این عدالت نیست .این عادت شماست و چون در اینجا تایید نمیشوید گله مند هستید.
قصد من شرمزدایی از این کلمه است. قصد من این است که بار شرمی که بر زنان گذاشته میشود برداشته شود.
این گفتار برای شما ثقیل است و میتوانم این را بفهمم.
مهشید

علیرضا:

خیلی متاسفم که اینگونه به قضاوت نشسته اید.اما واقعیت غیر از اینست. مگر شما دنبال موقعیتهای استفاده از این کلام نبودیدوعلت استفاده از ان؟منهم هم روش استفاده و هم علتش را مطرح کردم نه بیشتر .ظاهرا در زمان نوشتن پست اولیه یک حال داشتید و امروز یک حال . اصل سئوال را بخوانید بعد متهم کنید. ضمنامن اگر به یقین ازچیزی نمیرسیدم نه آنجا مطرح میکردم نه اینجا. متاسفم که اینقدر هتاک هستید که تا کم میاورید خواهر ومادر به زبان میاورید.مطمئنااین جوابیه را نخواهید گذاشت چون دیگران به قضاوت خواهند نشست. ولی پیش خودتان به فکر روید . خیلی متاسفم
_________________________
نه دوست عزیز
اولا که من ابدا هتاکی نکردم
به خصوص به خواهر و مادر جنابعالی که ابدا نمیشناسمشان
شما گفتید که از روابط جنسی یک زن در شبانه روز خبر دار هستید ، من گفتم که چنین چیزی امکان ندارد مگر اینکه با او همخانه باشید مثلا قوم و خویش احیانا خواهرتان باشد ،
شکل دوم آن البته این است که شما کاری را در مورد آن خانم کرده اید که بقیه مردان میکنند. یعنی دروغ میگویید.
وگرنه شما چگونه میتوانید از روابط جنسی یک زن که شما اسمش را دادن هایش میگذارید خبردار باشید آقا؟
دوم اینکه ابدا حال من فرقی نکرده است. من هم آن روز و هم هر روز دیگر به دنبال نگاه های شما به زن ، به مرد ، به رابطه هستم.
نگاه شما اتفاقا بسیار مشخص بود.
چرا دلخور شدید ؟ از اینکه اسم خواهرتان این وسط آمد ؟
متوجه می شوم. شما از مردانی هستید که هر حرفی پشت دختران دیگر میزنند ولی فراموش میکنید که خواهر شما هم یک دختر است و دیگر مردان با او همان معامله ای را میکنند که شما با دیگران.
چرا این مسئله برایتان اینقدر سنگین است و جنده خواندن دیگر زنان نه ؟
راستی نگفتید شما چگونه از " دادن های " شبانه روزی آن خانم خبر دار بودید ؟ نسبت نزدیکی با او داشتید ؟ همخانه ؟ نسبت درجه یک یا دو ؟ چگونه حرفی که زدید ممکن است ؟
مهشید

...
شاید در ظاهر بنظر بیاید که من خیلی بددهن هستم اما واقعیت این است که حتی یک بار نه از این کلمه و نه مشابه آن با همان بار منفی که دارد استفاده نکردم حتی در میان دوستانم اگر کلمه ی پایین تنه یی را بکار ببرم آن را برعکس می گویم معتقدم هیچ دشنامی زشت و رکیک نیست بلکه بعضی فحش ها به خصوص جنسیتی ها چیپ اند مانند همین "جنده". به همین دلیل معتقدم دشنامی چون حرامزاده و بی شرف و ... دارای استیل خاصی هستند که کلمه را از چیپ بودن تهی می کند.
همین

علیرضا:

سلام
برحسب تصادف با وبلاگتون برخوردم و مطلبش به نظرم جالب بود دلم نیومد حرفی نزنم:
این کلمه رو چند باری به کاربردم یه بار دوست دختری داشتم که در کمال وقاحت ودرکمال مسالمت عنوان میکرد عاشق من هست که من نیز دوستش داشتم ولی یک روز در کمال ناباوری در اتاقی اورا زیر بهترین دوستم یافتم.آیا مصداق نداشت؟ بار دیگر به دوست دیگری در رختخواب بودیم و او از من خواست این کلمه رو در موردش بکار ببرم وبعد از استفاده این کلام کاملا اظهار رضایت رو از چهره و عملکردش احساس کردم و به تمام معنی لذت میبردوجالب اینجاست که این دختر یکی از معدود دوستان پاک وطاهر دانشکده بود که به دلایلی با من دوست شده بود وطی تحقیقات فراوانی که کردم هیچکس دیگری با او نبود.ولی اینجوری لذت میبرد.بار دیگری که استفاده کردم به دوستی بهتر از جانم که قصد ازدواج با دختری را داشت که من کاملا میشناختمش و از تعداد دادنهایش در شبانه روز خبر داشتم و آن عزیز از آن بی اطلاع بود چون تازه از خارج آمده بودواز چیزی خبر نداشت. منهم با واگویه ای چند به ایشان اعلام کردم که بابا طرف اینکارس.بدکاری کردم؟
___________________
شما تمام سعی تان را کردید که ما خوانندگان این وبلاگ را متقاعد کنید که اگر این کلمه را ـ که انگار در فرهنگ زبان محاوره ای تان وجود دارد ـ استفاده میکنید برای این است که طرف این کاره است.
زبان خودتان را نگاه کنید .
" او را در اتاقی زیر بهترین دوستم یافتم "
" از تعداد دادنهایش در شبانه روز خبر داشتم"
برای شما دختران یا زیر خوابتان هستند ، یا دارند به شما میدهند .
آنوقت این مسئله از شما چه می سازد ؟ آن رفیقتان که " روی " آن خانم قرار داشت چه بود ؟ آن دختری که شما از تعداد دادنهایش در روز خبر داشتید روزانه با چند نفر ارتباط داشت ؟ شما یکی از آنها بودید که او به شما " میداد " ؟ یا آن خانم در اتاق شیشه ای زندگی می کرد و شما تماشاچی آن بودید ؟
این مسائل معمولا در اتاق های بسته اتفاق می افتد . چطور میتوانید ادعا کنید که از تعداد رابطه های روزانه ی یک زن خبر دارید ؟ آخر روی چه حسابی در مورد مردمی که از دور میشناسید اینطور حرف میزنید ؟ مگر اینکه آن خانم خواهر شما بوده و با او همخانه باشید و در رفت و آمد هایی که به اتاقش میشد ، شما چرتکه می انداختید. اینطور است ؟
اگر نه شما از کجا میتوانید حتی از رابطه ی جنسی همسایه تان خبر دار باشید ؟ این یکی که مطمئن هستم حتی همسایه هم نبود .و. شما مگر در شرایطی که گفتم ، یعنی طرف خواهرتان یا قوم و خویش نزدیکی که همخانه بوده اید باشد و از " دادن های روزانه اش " باخبر باشید.
نگاه شما به رابطه دادن و کردن است .
به زبانتان دقت کنید ، به نگاهتان نسبت به زن ، مرد ، رابطه دقت کنید.
به خودتان نگاه کنید دوست عزیز... خیلی مشکل دارید.
همین
در ضمن بسیار متشکرم که نگاهتان را با ماـ خوانندگان این وبلاگ ـ در میان گذاشتید. معمولا مردانی که چنین نگاهی دارند ، در جمع های چنین این جمع که میدانند مورد قضاوت منفی قرار میگیرند ، خود را سانسور می کنند.
مهشید

سحر:

سلام من تازه با زنانه‌ها آشنا شدم. به منم خیلی صفت جنده رو دادن . تو خیابون وقتی از کسی خوشم نمیاد و پسش میزنم اینو میشنوم: جنده خانوم فقط مال ما خار داره؟!!. یا تو رانندگی. یا دوست پسرای سابق که یروزی مورد پرستش قرار میگرفتم از سمتشون. اصولا کسایی این حرفو میزنن که از نظر اجتماعی ازت خیلی پایین ترن، یا از طرف تو تا ته سوختن. در هر صورت وقتی به این دو مسئله فکر میکنم دیگه برام شنیدن این واژه از دهن کسی که تا ته سوخته نوید اینو میده که حسابی حالش گرفته شده .

mokh less:


دوستی بين زن‌ها يه زن يه شب به خونه نمياد. روز بعد به شوهرش ميگه كه من ديشب خونه ء يكی از دوستام خوابيدم.شوهر به 10 تا از بهترين دوستای زن تلفن می‌كنه. هيچ كدوم از اون‌ها اينو تأييد نمی‌كنند.
هيچوقت رو دوستی يه زن حساب نكن!
دوستی بين مردها يه مرد يه شب به خونه نمياد. روز بعد به زنش ميگه كه من ديشب خونه ء يكی از دوستام خوابيدم.زن به 10 تا از بهترين دوستای شوهرش تلفن می‌كنه. هشت‌تا از اون‌ها تأييد می‌كنند كه شوهر شب گذشته را در خونه ء اونا گذرونده و دو تا از اونا ادعا می‌كنند كه اون هنوز اونجاست!
هيچوقت به حرف مردها اعتـماد نكن!

alireza:

بابا ايول! همه حضار اهل خارج و فرنگ و غيره ذالك!!
يك كلام خلاصتون كنم... تو ايران هر مردي جلوي زني دختري كم بياره، انوقت اون زنه يا دختره ملقب به اين صفت ميشه.
با اين اوصاف فكر كنم در چند صد سال آينده ديگه از جنده به عنوان يك صفت كاملا مترقي و با كلاس استفاده خواهد شد، مثلا به معني كلاس بالا، غيرقابل دسترسي، فرز، زيبا، هوشمند و ازين قبيل.

....:

shohare sabegham bad az motad shodanesh har vaght man sedam boland mishod ya be chizi eteraz mikardam be man in ro migoft va hame chiz ham havaleye madaram mikard. Be khosoos ke motevajeh shodeh bood man kheili az in tarze sohbat ranj mibaram dige rahe dastesh shodeh bood va mano az in tarigh ranj midad. Halate roohiye kheili badi dashtam va be in ellat afsordegi gereftam. Khoshbakhtane be khodam oomadam va be harfhaye mofte ye mosht khale zanak ke migoftan be khatere bachehat bemoon ham tavajoh nakardam va khodam va bacheham ro az daste oon heivoon nejat dadam, darsam ro tamoom kardam, doktoramo gereftam va ba yek ensane be tamoom mana ezdevaj kardam (swedi) ke behem ta behal az gol balatar nagofte va dar kenare oon taze fahmidam ke zan hastam. Hanooz vaghti ke fekr mikonam ke chand sal morede tahghire lafzi boodam az khodam badam miad.

liyla:

tavasato shoharam har bar ke davamon mishe barha in kalamaro gofte va baz ham khahad goft.

مهشید عزیز دراین مورد حرفای بسیار زیادی دارم و احساس می کنم به خواسته و منظور تو خیلی نزدیک باشه، تمام این مدت خواستم حرفی نزنم نشد! ترسیدم لال از دنیا برم به همین خاطر فقط به اشاره ای بسنده میکنم شاید بعدن یه پست کامل دراین خصوص نوشتم البته درباره زن به خصوص زن ایرانی مطالب بسیار زیادی هست که اونم باشه تا زمان لازم برسه

بار معنای این کلمه بسیار سنگین، متنوع و پر احساسه اما مردونه اون ریشه ...

Anonymous:

زن هستم و به وفور این ناسزا رو تا وقتی که ایران بودم شنیدم هم از زن و هم از مرد علاوه بر اون به شنیدن مادر جنده هم مفتخر شدم .اوایل هر کی بهم جنده می گفت در جواب بهش کثافت می گفتم که فکر می کردم حتما لایق شنیدنش هستند بعد از مدتی برای مقابله ( چون شنیدن این کلمه از اونجایی که برای تحقیرم به کار می رفت تا سر حد مرگ عصبی ام می کرد ) وقتی کسی اعم از زن یا مرد بهم جنده می گفتند در جواب با خونسردی می گفتم اوه خوشوقتم بنده هم دانشجوی فلان رشته هستم

sadeh loh:

مرسی برای طرح این مساله اما،

یادم میاد وقتی در tehran کار می کردم زنی آمد و گفت که از رننده اتوبوسی شکایت داره. " آن زن بسیار زیبا بود" او گفت که راننده به اینکه در ایستگاه توقف کند بی توجه بوده است.راننده آمد و گفت که نشنیده است.زن گفت، مرد گفت. در آخر مرد گفت;میدونی چیه، شما زنها هر کاری بکنید آخرش باید زیر بخوابین."او این را گفت و بی‌آنکه منتظر جوابی بشود رفت. مرد بسیار خوش تیپ بود"!. البته من اینرا آن زمان به حساب اینکه مرد راننده شرکت واحد بود گذاشتم.اما من اینها را برای در تایید یا که رد تئوری شما نمی نویسم. من بیشتر فکر می کنم که ما می بایستی پیش از اینکه به تحقیر جنسی بپردازیم بیایم ابتدا تابو‌ها را شنا ساسیی و از میان ببریم. دشنام دادن فرقی در اصل قضیه ندارد. به عنوان مثال"اکبر سردوزامی" و " نانا زولا " از دشنام همچون ابزاری جهت پیشبرد مقاسد سیاسی و ادبی استفاده می کنند.اگر این دو مراجعه کننده‌های زیادی داشته باشند که دارند، این مساله دشنام خود به خود حل شده و ما به مرحله دیگری از بحث که شکستن تابو هاست (شاید آنها خود اینرا نمی دانند!)که در واقع هسته جریان و بعد از آن به بحث آنها با ما که یا سیاسی یا ادبی است پیش رانده می شویم.راستی آیا هرگز این را که چرا اکبر و نانا اینقدر در وب لاگشان فحش می دهند فکر کرده ید ؟ و اما در مورد سوال شما، فحش یا که ناسزا، یکبار از کلمه جنده برای تعریف کاری که یک ززن انجام داده بود در قیاب او استفاده کردم.حالا اگر این شخص مرد بود اهتملان می گفتم کونی!یادم می آید وقتی خیلی پیشتر‌ها فیلم "کندو" را در سینما نشان می دادند در جایی از فیلم بهروز به طور گنگی "...کش " که البته به معنی کس کش بود. جالب اینجا بود که تقریبا همه انهایی که فیلم را دیده بودند از همین کلمه گنگ حرف می زدند و البته که بهروز یک ایل رو یک تنه زد و داغون کرد و اما کلمه یی از آن تلفن که زنگ می خورد و زنگ می خورد و کسی آنرا بر نمیداشت زده نشد.من فکر می کنم ما ابتدا می بایستی تابو هارا از میان بر داریم.
_________________-
خواهش میکنم دوست عزیز سردوزامی را با این خانم نانا یکی نکن.
سردوزامی اگر از دشنام استفاده میکنه لااقل خلاقیت داره .
شما کی از این خانم خلاقیتی دیدی ؟
یکی رو میشناختم که الکلی بود و مواد استفاده میکرد ـ سوئدی بود ـ . یه بار گفت که باب دیلان هم مشروب زیاد میخورد و مواد استفاده میکرد . گفتم البته ، ولی باب دیلان خلاقیت داشت ، منتها تو فقط مشروب میخوری و مواد استفاده میکنی .
خواهش میکنم با کشیدن پای این خانم به وسط بحث را اینقدر نازل نکن. این بحث را در سطح قابل قبولی نگاه داریم لطفا.
لطف کن و دیگر اسم این خانم را در این نوشته ها مطرح نکن. او روزی ده بار اینجا را چک میکند . من ابدا نمیخواهم حالش را بد کنم . بنده خدا نون و ماست خودش را میخورد. من ابدا هم کاری ندارم که خواننده دارد یا ندارد. بعضی ها از لحن او خوششان می آید . خوب سایت های پرنو هم بیشتر از سایت های ادبی متقاضی دارند. این دلیل بر شکستن تابوتوسط این سایت ها نیست.
این بحث را همین جا تمام میکنیم و شما هم دنبالش را نگیرید .
دوم اینکه متوجه نشدم که منطورتون از از بین بردن تابو ها چیه . این را لطف کنید و روشن کنید. نکند فکر میکنید استفاده از کلمه جنده که آقایان میگویند تابو شکنی است ؟ پس این لات های خیابان یعنی یه عمری است تابو شکن هستند و ما بی خبر بودیم ؟ یا من بد فهمیدم ؟
مهشید

با درود.

15 مرداد ماه روز همبستگی با کمپین یک میلیون امضا

http://15mordad.blogfa.com/

منتظرتون هستیم.

Saeed:

Honestly..., isn`t the time one asks Mahshid what`s her conclusive point; given 31 comments about a stupid slang which gets us no-where at all, up to this moment
_______________________
Saeed jan
u worry too much
:))
/M

یک بار. داشتم رانندگی می کردم.

بابک:

شما عادت دارید همه چیز را بزرگ کنید و بین اون و بقیه تفاوت بذارید . خوب جنده هم یک فحشه مثل بقیه ی فحش ها کسی که عادت کرده فحش بده در موقع عصبانیت فکر نمی کنه که از کدومش استفاده کنه و براش فرقی هم نداره یکی را میگه بالاخره و منظورش توهین کردن به طرف مقابله و حتما منظورش از کلمه ای که گفته معنای واقعی اون نیست و برای خالی کردن عصبانیتش گفته .
البته شاید استثنا (!) هم باشه ولی کم .
البته این فحش برای خانوم ها استفاده میشه و شاید برای این حساس شدید و فحش هایی هم فقط برای آقایون به کار میره .
____________________
آقای بابک عزيز
شما از کجا از عادت های من خبر داريد ؟
چند وقت است مرا ميشناسيد و از من چه ميدانيد ؟
من عادت دارم صبحها که بلند ميشوم يک قهوه داغ بخورم. فرق نميکند تابستان باشد يا زمستان. قهوه بايد داغ داغ باشد. نصف شير و نصف قهوه. شيرش را هم داغ داغ ميکنم وگرنه قهوه ولرم ميشود و قهوه ی ولرم صبح زود حال تهوع به من ميدهد.
يک موز هم به عنوان صبحانه ميخورم. اگر موز نباشد طالبی يا شليل يا هلو يا سيب هم ميشود. ولی ترجيح ميدهم موز بخورم.
اينها عادت های من است. به چيز ديگری سعی ميکنم عادت نکنم.
يعنی سعی ميکنم روی عادت زندگی نکنم. وقتی می بينم که کاری دارد عادت ميشود ، انجامش نميدهم.
حالا شما از کجا از عادت های من خبر دار شده ايد دوست عزيز ؟
Mahshid

why?:

yes
when i saw my gf with a famous priest
befor that i knew she had 3 afair with my 2 guy that they whre my friends
and when i saw her blogs
after that she came my home for fighting and i said:f.u.c.k up slut
she is a journalist and working in famous newspaper and always claims that :i am feminist
ha! such kidding
feminist
sorry for myself
i waist 4 yr for her
and at the end she f.uc.k ed my soul
how can i named her?
do u have any offer?
she reads ur blog
then i must write en
because she never understand any other langueges joz farsi

Anonymous:

vaghti mikhashtam az shoharam joda besham behesh goftam, hala naravi v hame ja begoii feleni jende bood, goft in ke jozve talaghe, ham zanha in ro midonan o pash ham neshastan. shotor savari dolla dolla nemishe , ash ba jash.

آهنگ زندگی سگی ما !
تقديم به دانشجويان دربند و شورندگان عليه وضعيت موجود

...دو تا "ت " بَده !

تاریخ و ترک سیگار

مرض عادی می شه واسه جماعت بیمار !

مثل درد پریود و یه کمی بیشتر

داری می میری ادای زنده ها رو در نیار !...

sarfaraz bashid

kimia:

... Gofta ze che naalim ke az maast ke bar maast
This is getting very informative.

پریسا:

دقیقاً همونطوری که گفتی "bitch" در انگلیسی اصلاً اون بار سنگین "جنده" تو فارسی رو نداره و بیشتر معنی "زنیکه" یا "سلیطه" میده. دیگه اینکه به نظر من، استفاده از لغتها و اینکه چقدر تو یه زبان تابو هستن، همه اش به فرهنگ بستگی داره، مثلاً اسپانیایی ها به وفور تو مکالمه های روزمره اشون از لغت "puta" و اصطلاح "hijo de puta" که معنی "مادر ج***" رو میده، استفاده می کنن، ولی انقدر تکرار شده و تو زبون می چرخه که تابو به حساب نمیاد و کسی بابتش عکس العملی نشون نمیده.

و اما سؤالت: خوشبختانه تا اونجایی که یادم میاد هیچوقت کسی با این کلمه به من توهین نکرده، ولی می دونم که پیش اومده که خودم وقتی خیلی خیلی عصبانی و شاکی بودم، تو تنهایی اتاق خودم و از سر یک لحظه خشم آنی، کسی رو جنده صدا کرده باشم... که البته این نبوده که طرف رو واقعاً جنده بدونم و فقط برای خالی کردن خشم خودم بوده و از بابتش یه جورایی هم ته دلم شرمنده ام.

دیگه اینکه پارسال کمیته ماها رو تو یه جشن تولد گرفت و چون آخر هفته بود و دادگاه و بازپرسی تعطیل بودن، ما رو دو شب تو بازداشتگاه وزرا نگه داشتن که پر بود از تیپهای مختلف زنها و دخترها، و اونجا یه زن زندانبان خیلی عقده ای بود که مثلاً صبح وقتی همه می خواستن برن دستشویی یا کسی کار خیلی خیلی ضروری ای داشت و صداش می کردن، محل نمی گذاشت و داد و التماسها رو ندیده می گرفت و در رو باز نمی کرد و خیلی از زنها هم اونجا با نفرت "جنده" خطابش می کردن.

مریم:

خوب من این کلمه را دو جور شنیدم - اول اینکه خودم شوخی شوخی زیاد استفاده میکنم- علتش هم اینه که تو جمعی که 17-18 سال پیش داشتیم معمول بود! مثلا همدیگرو جنده خوشگله-یا جنده جون صدا میزدیم-یا اگه یکیمون آرایش میکرد یا مانتو جدید میپوشید میگفتیم عجب جنده خانمی شدی ها- الان هم هر وقت میخوام تنها برم بیرون به خواهرم یا دوستم میگم بچه را نگه دار من دارم میرم دنبال جنده گی- خوب معمولا برای تفریح و خرید یا مهمونی بکار میره نه اینکه بری مجلس عزا !شایدم علتش این بود که یکی از زنهایی که تو انجمن اسلامی دانشگاه بود یکی دوبار این کلمه را استفاده کرد - مثلا تو اردوی اشنایی با دانشگاه به دختری که با دمپایی رفته بود بیرون از محوطه گفت اینجوری کار جنده ها است و ... ما هم جوون بودیم و میخواستیم یه جوری بگیم ما هیچ ابایی نداریم که اصلا جنده باشیم
یه جور هم هست که ادم را حسابی میسوزونه- مثلا یه بارش که کلی حالم را خراب کرد وقتی بود که یه آقای ایرونی که احتمالا مست بود به من جلوی شوهرم گیر داده بود و هر چی هم میگفتم دست از سرم بردار ول کن نبود- حالا اصلا شوهر هم اگر نبود یا اصلا شوهر هم نداشتم- من از اون آقا خوشم نمیاومد- آخرش که میخواست برام نوشیدنی بگیره من نخواستم بهم گفت جنده و سریع رفت! اونقدر بلند که همه شنیدن! حرصم از اینجا بود که من که با کسی راه نداده بودم چطور جنده شدم-
کلا من این کلمه را وقتی برای تحقیر به کار میره بیشتر از زبون خانمها و بیشتر آقایان خارج از کشور که خیلی هم آداب معاشرتی هستن شنیدم-
بی ربط به مسئله جنده ولی در مورد آقایان ایرونی ساکن آمریکا- وقتی جوونتر ومجرد بودم- یه هو یه اقایی که 20-25 سال از من بزرگتر بود مثلا میومد میگفت با هم برقصیم اگر قبول میکردی تا اینجا کلی فرنگی منش بودیم ولی اگر میگفتم نه- یه دفعه ما ایرونی بودیم و باید احترام بزرگتر را نگه میداشتیم و ما اصلا از فرهنگ ایرونی بویی نبردیم و غیره- جالب هم بود و هست که برخی از اقایون مجرد حدود 45-50 ابدا به همسن خودشون یا حتی زنای 40-45 فکر نمیکردن بلکه دنبال زیر 25 هستن- و اگه خدای نکرده یه خانم 40 ساله بخواد بره سراغ یه آقای 50 ساله و کمی هم دلبری کنه به لقب جنده پیره مفتخر میشه!

Saeed:

The Answer is; NO

Anonymous:

سلام بر مدیر محترم سایت
ممکنه از شما سوال کنم هدفتون از پیش کشیدن این بحث چیه؟
این کلمه زمانی به کار میره که دو نفر به شدت از هم منزجر میشن و این صفتو استعمال میکنن حال میشه این تحقیر با الفاظ دیگه هم به کار برد به نظر من چون از روی ناآگاهی و گاهی از روی عصبانیت گفته میشه نباید اونو موشکافی کرد
مثل این میمونه که از یک مرد بپرسید چند بار لفظ ک.. ی شنیدی؟این الفاظ فقط به قصد تحقیر و نسبت دادن درجه شنعت به افراد مونث به کار میره. به هر حال دادن دشنام درجه خاص خودشو داره مثل اینکه به یکی بگی خیلی ناچیز یا بیمقدار هستی تا اینکه بخواهی کاملا تخریبش کنیکه در اونصورت به این کلمه در مورد خانمها متشبث میشی.
با نظر من موافقید؟
پدرام
_____________
نه با نظر شما موافق نیستم پدرام عزیز
اما اینگونه که گفته اید حتما این کلمه را شما هم استفاده کرده اید یا می کنید.
شما میگویید که وقتی دو نفر از همدیگر به شدت منزجر میشوند این کلمه را استفاده ـ من این فعل را به جای استعمال به کار مبیبرم با اجازه تان ـ می کنند.
تو رانندگی اگر کسی بپیچه جلوی دیگری چرا باید اینقدر ازش منزجر بشه ؟
یا یکی از دوستان که گفت این کلمه را از پدرش شنیده است ، آیا یک پدر میتواند از بچه اش منزجر شود ؟
این نظرخواهی را هم برای جمع آوری مختصری تجربیات زنان و مردان در استفاده از این کلمه شروع کردم.
میخواهم ببینم که این تحقیر جنسی تحت چه شرایطی استفاده میشود.
تا حالا فهمیده ام که تقریبا تمام زنان این کلمه را خطاب به خود شنیده اند اما مردان آن را نگفته اند . دارم کم کم نتیجه میگیرم که مرغان هوا هستند که به زنان این فحش را می دهند .
:)))
مهشید

من باید مورد جالبی باشم! چون با اینکه 28 سال ایران زندگی، تحصیل و کار کردم تا به حال نه به کسی این حرف را زده و نه از کسی شنیده ام. فقط وقتی نوجوان بودم بعضی از همکلاسیهام به دوستاشون به شوخی این فحش رو می دادن.

yek rahgozare hamish:

salam mahshide aziz,

zan hastam va hadeághal 2 bar shanideam:
avalin bar be tore gheyre mostaghim (dar ghiyabe man) az madare doostpesare avalam vaghti az pessarash joda shodam va ba shakhsse digari varede rabeteh shodam. bare dovom az doostpesare dovomam dar jarayane yek da´va ke rabti ham be rabeteye jenssi nadasht. az doostpesare fe´liyam ta konoon nashnide´am: irani nist va dar farhangash prostituierte zanist ke dar ghebale pul sex miforooshad va in kalame barayash tanha dar in mogheiiyat karbord darad.
shaad bashi

سلام مهشيد
من هم بيشتر وقتها موقع رانندگي اگر مطابق ميل آقايون رانندگي نكردم جنده لقب گرفتم که خوب به هر حال کنار ميومدم. ولي دردناکترين خاطره من وقتي بود که در يک شركت مهندسي کار ميکردم و از همه مردهاي هم ترازم جلو افتاده بودم و هم زمان طلاق گرفتم .ديگه همه قابليتهاي من به عنوان مهندس فراموش شد من زني بودم که جنده بود و با تكيه بر اين هنرش داشت مي رفت بالا و ترقي مي كرد .همه آقايوني که اين لقب رو به من داده بودند مهندسان ايران يا خارج تحصيل کرده بودند نه راننده تاکسي

يادمه زمانی که دبيرستانی بودم با خواهرم که فاصله​ی سنی کمی با من دارد گاهی همچون خروس جنگی به هم می​پرديم و بگومگو می​کرديم. هنگامی که تنش خيلی بالا می​گرفت و هر دو خشمگین می​شدیم و هر کدام می​خواستيم ديگری را از رو ببريم بدترین دشنامی که به هم می​داديم از سوی من "جنده" و از سوی او "کونی" بود! الان که يادمه مياد هم شرمنده می​شم و هم خنده​ام می​گيره که چه کله پوک​هايی بوديم!
شاد باشی

Anonymous:

From my dad only
I failed to show sympathy for his sadness and was laughing in my room, perhaps a bit loud

Saeed:

So Far It seems This Very Term More/Less Being Used/Abused With Both Sexes; Given The Last 15 Comments Here. Interestingly Enough Though That Somehow Your Qs Are Wrong Headed
_____________________
سعيد عزيز .
فراموش نکن که اکثرا زنان جواب دادند. مردانی که جواب دادند عمدتا معتقدند که از اين کلمه استفاده نميکنند.
از آنجايی که زنان دائما اين کلمه را ميشنوند پس ميشود فکر کرد که مردانی که از اين زبان استفاده ميکنند در اين نظرخواهی شرکت نميکنند.
جالب است که حتی آنها که عمدتا مرا در اين وبلاگ جنده ميخوانند هم از نوشتن خود داری کرده اند :)))
راستی خودت چی ؟ تو ننوشتی که آيا تا کنون کسی را جنده خطاب کرده ای ؟
مهشيد

b:

مهشید جان
همین الان داشتم فکر می کردم که من هم در نوشته قبلی که برایت نوشته ام، درباره زنی که مرا جنده نامیده چنین نوشته ام:
«به بار دیگه نیز از یه زن جوان شنیدم که تموم زندگی اش بغل خوابی و پسر و لوازم آرایش و دیسکو بود. اون هم در ناف اروپا. خیلی زور داشت.»
اما چرا من روی روابط جنسی متعدد او با دیگران تاکید کرده ام؟ آیا اگر تمام عمر او صرف خواندن کتاب و شرکت در امور خیریه می شد، اجازه داشت چنین فحشی به کسی بدهد؟
آیا اصلا رابطه های خصوصی افراد به من و ما ربطی دارد؟
آیا من نمی خواهم با تاکید روی چنین نکاتی انتقام بگیرم و خشم درونی ام را التیام بدهم و بگویم او خودش جنده بود؟ آیا این کار بازتولید فرهنگ زشت مستتر در آن فحش نیست؟
می خواهم بگویم اگرچه حرف من می تواند چنین پرسش هایی را مطرح کند و ممکن است بی راه هم نباشد، اما منظور من این بود که:
او خودش زن بود.
خودش از مواهب زیستن در جامعه ی آزاد استفاده می کرد.
خودش یک بار، تلخی شنیدن این تهمت را تجربه کرده بود، اما وقتی می خواست مخالفت لحظه ای اش را به من نشان دهد، آن هم در ماجرایی کاملا بی ربط با مسائل جنسیتی، از کلمه جنده استفاده کرد. چرا؟
بعد از این ماجرا بود که ذهن من (فرد زخمی از او) مدام، و بدون این که بخواهم، متوجه روابط خصوصی او شد.
حتما این تجربه را دیگران نیز کرده اند. این فحش تو را کنجکاو می کند و ناخودآگاه باعث می شود جایی کمین کنی تا انتقام بگیری و فرد هتاک را جلوی دیگران خوار کنی. در این شرایط، کسی که چنین فحشی شنیده توجه اصلی اش معطوف به روابط جنسی فرد هتاک می شود تا در لحظه مناسب او را نزد دیگران متهم به همان چیزی کند که خودش شنیده... و این گونه است که فرهنگ مستتر در این فحش و تهمت، وقتی حمایت های لازم قانونی از فرد نباشد، و یا در خارج از کشور ایران، وی راهکارهای بهره برداری از قوانین را نداند، مدام بازتولید می شود.
به عبارت دیگر، در اغلب مواقع، حتی اگر آنقدر بر خودت تسلط داشته باشی که به طور مستقیم، پاسخ فرد هتاک را با همان واژه ندهی، اما ممکن است با همان زاویه دیدِ فردِ هتاک، از او انتقام بگیری و زیر سئوالش ببری و در واقع آن فحش را بازتولید کنی.
امیدوارم منظورم روشن باشد.
___________________
Good point !!
/ M

b:

به طور مستقیم 2 بار توی عمرم شنیدم:
یه بار از یه رانندگی تاکسی شنیدم. می خواست کرایه زیادی ازم بگیره. وقتی مقاومت کردم و همون کرایه خط را به او دادم از ماشین که پیاده شدم او هم که براش سنگین تموم شده بود، پیاده شد و توی خیابان هوار زد: جنده. خیلی زور داشت. محلش ندادم و رفتم سوی خانه مان اما یکهو دیدم نمی تونم مقاومت کنم. با شتاب برگشتم توی خیابان و یه ماشین دربست گرفتم تا بلکه بهش برسم و بزنمش. نشد. گمش کردم. اما این حس تنفر از او تا مدت ها همراهم بود. تا چند ماه توی اون خط که هر روز سوار تاکسی میشدم دنبالش می گشتم تا بلکه بتونم بزنمش. اما انگار به گوشش رسیده بود که کسی هر روز دنبالش می گرده و دیگه توی اون خط مسافر سوار نکرد. لااقل توی اون ساعت هایی که من سوار می شدم.
به بار دیگه نیز از یه زن جوان شنیدم که تموم زندگی اش بغل خوابی و پسر و لوازم آرایش و دیسکو بود. اون هم در ناف اروپا. خیلی زور داشت. واقعیت این است که ما زن ها هم از این واژه برای تخریب همدیگر خیلی استفاده می کنیم. وقتی کسی را دوست نداریم. او را زیباتر از خودمان می بینیم. یا موفق تر، پولدارتر، تحصیلکرده تر، عمیق تر و یا در سطح و جایی که خودمان موفق به نفوذ در آن نشده ایم.

بگذریم که به وفور از آدم ها خطاب به دیگران شنیده ام.
میدونی مهشید جان
در جامعه ای که یکی از فحش های روزش، جنده باشد، بعد از یه مدتی فرد ناچار می شود برای انتقال حجم تلخی چنین هتاکی ای، و برای دفاع از خودش در جامعه ای که از او حمایت نمی کند، به فردی که او را جنده خوانده بگوید: خودتی. خودت جنده ای. زنته. مادرته. دخترته . آبجی ته و ... در واقع این فحش در آن جامعه مدام به روز می شود.
مشکل پیچیده تر از این حرفاست.

تقي:

در جوابِ سؤالِ دوم: من مذكر هستم و تا آنجا كه يادم مي‌آيد يك بار به يك خانم گفتم اسمِ غيرِمؤدبانه‌ي اين عمل جنده‌گي است. ولي خطاب به كسي به عنوانِ بدوبيراه نگفته‌ام. ضمناً بيچ احتمالاً كوتاه شده‌ي سان آو بيچ به معنيِ حرام‌زاده است كه زن و مرد ندارد.
__________________
ببم جان بعد عمری ديگه ميدانم که تقی اسم مذکر است ديگر.
من گفتم اگر خواستی ناشناس بنويسی جنسيت را ذکر کنيد . ممنون بالاخره
ضمنا بيچ کوتاه شده ی سان آو ا بيچ نيست. بيچ الان در انگلیسی به زنانی گفته ميشود که مخالف نرم هایی که به زنان نسبت میدهند رفتار میکنند. سلطه گر هستند . يعنی همان سليطه . معمولا زنان هم خيلی همديگر را بيچ صدا ميکنند. در سوئدی هم وارد شده . آن اصطلاحی که تو گفتی يعنی سان آو ا بيچ هم به معنی مادر جنده است. و عمدتا به مردها گفته ميشود. حرام زاده کلمه ی ديگری دارد که همان بسترد هست.
ببين من مثل بلبل انگليسی را به فارسی مينويسم :)))
مهشيد

Anonymous:

bitch means saliteh
_____________
خوب سليطه به بیچ ميخوره . و خيلی با جنده فرق داره .
مهشيد

Anonymous:

vala az shoharo ,madar shoharo va babamo ,familayeh babamo,va ahaliyeh mahal.va badha ham baradarshohar,albate in akhari khodeshoo kheili rooshan fekr neshoon midad.to iran ham keh bodam kheili be hameh rasman elam kardeh bood keh are....badha amo va zanamoo ham ezafeh shodan shadidan.vali badha kheilihashoon taghire mozeh dadan makhsosan baradar shohar nazaresh in bood keh tahte tasir gharar gerefteh va aslan rajebeh man injoori fekr nemikoneh.
vali dalilesho man midonam chera :
bighodrati,va hesadate shadid

adamaee keh mitarsand az pishraft va bala raftanam.faghat hamin.dasteshoon be jaeee nemireseh az in mozeh vared mishan.

brashoon aghl va rohe salem arezomandam

Sina:

Ok just to add to my last comment
I've never called a girl friend b!tch coz I know it means different in a relationship, I only use this word with very close non-Iranian female friends. I am not trying to justify myself but I don't think in any way I offend my female friends

Sina:

Hi

I regret to say that I use the word "b1tch" but not in a nasty way. I've never used it against someone who didn't want to go out with me for example. I guess its nastiness is defferent in Farsi and English. For example if a female friend of mine gets a promotion at work I say to her "you lucky b!tch" and vice versa if I get one she calls me a luck b@stard" but as I said I've never called someone that in a nasty way however I admit it's still offensive
____________________
دقیقا نمیدانم ، مطمئن نیستم که کلمه ی بیچ با جنده هم پایه باشه.
میدانم که در انگلیسی هم از کلمه هور استفاده میکنند . مثلا بلادی هور یا اینا.
بیچ تا آنجا که من میدانم بار جنده را ندارد. بیشتر به معنی زنیکه است اگر اشتباه نکنم.
مهشید

کیمیا:

نه راستش از وقتی خارج اومدم نشده که بشنوم شاید چون اصلا با ایرانی ها ارتباط ندارم.

کیمیا:

در ایران منظورته؟ بله مکرر. هر وقت موقع رانندگی وقتی نذاشتم راننده مردی راه منو سد کنه, شنیدم جنده!!!!

یک بار هم وقتی پیشنهاد دوستی یک آقای خیلی کنه را رد کردم تلفن را برداشت و به من گفت جنده. پشت سرم هم حتما گفته است.

بار آخری هم که در ایران بودم از طرف خواهر و مادرم به این لقب مفتخر شدم. دلیل آن هم این بود که به طور اتفاقی در مجلس خواستگاری خواهر بزرگم که نمیدانم چرا سعی شده بود از من پنهان شود حضور داشتم. آن آقا ایشان را نپسندید و بعدا از خواهر و مادرم شنیدم که جنده! دلت خنک شد؟ اومدی لنگ و پاچه سفید و زلف افشونتو نشون دادی باعث شدی خواهرت به چشم یارو نیاد؟؟؟؟ توضیح اینکه من قبل از خواهر بزرگم ازدواج کرده بودم و همچین تهمتی شنیدم. به خدا الان که اینو نوشتم قلبم از یاداوریش درد گرفت.

سوال دومت هم من نشده که بگم جنده.
___________________
نه ، منظورم فقط در ايران نيست. منظورم در طول زندگی ات است. در خارج از کشور هم . من خودم در ايران خيلی متلک ميشنيدم ولی جنده در ميانشان نبود. در خارج از کشور خيلی جنده خطاب شده ام.
مهشيد

neda:

آهان يه بارم يکی از دوستان!!! پشت سرم گفته بود و يکی از بستگان هم تاييد کرده بود هاها. اون بسته (!) عزيز هم حدس بزن کيه.

فرناز:

تا دلت بخواهد. از شمارش خارج هست. بیشتر هم از سوی وبلاگ نویسان و وبلاگ خوان های عزیز که لرزه می گیرند نگاه متفاوت تو ستون اسلام و سنت را بلرزاند! از طرف مردانی هم که پیشنهاد همخوابگی یا دوستی انها را رد کرده ام هم این را شنیده ام که یا جلو روی خودم یا پشت سر به دیگران این را درباره من گفته اند. خودم یادم نمیاد تا به حال این کلمه را درباره زنی به کار برده باشم. اما یک بار در اوج عصبانیت در تنهایی اتاق خودم مردی را جنده ریش دار نامیدم!
____________________
فرناز جان . فکر میکنم تمام مردانی هم که زنی را جنده مینامند ، این کار را در عصبانیت میکنند. مهم نیست از چه چیزی عصبانی باشند. ولی جنده نامیدن زن عمدتا از این بابت است که از چیزی عصبانی شده اند. این نظرخواهی دارد به نتایج جالبی می رسد.
مهشید.

neda:

من خودم يه بار تو دعوا به خواهرم گفتم هی هی ولی در حالت جدی و به صورت قضاوت بخصوص پشت سر کسی نه و اگر هم کسی جلوی من اينکارو بکنه باهاش بحث می کنم.

neda:

يادم رفت بگم که اين آخری راننده اتوبوس بود.

neda:

تا دلت بخواد. بيشتر از ظرف مزاحم تلفنی مفتخر شدم. آخرين بار تابستون پارسال بود موقع پياده روی.

آبی ژرف:

من حتا در ذهن خودم هم نمیتونم زنی رو اینجوری خطاب کنم. اما بدبختانه زیاد شنیدم و عجیب اینه که بیشتر از خانوما شنیدم که راجع به خانومی دیگه این کلمه رو به کار بردند!

leyla:

soale jalebi bud. agar ba khodam rurast basham, bayad begam ke manam moteasefane gahi oghat khanumi ra dar khafa ya poshte saresh jende khatab kardam ke ba arze sharmandegi marbut be zamani bude ke dar oje hesadat budam!!!
in soale shoma mano be fekr andakht va kolli baese khejalat shod.
bashad ke kigar alaki mohre bad be kasi nazanim.

About

This page contains a single entry from the blog posted on July 16, 2008 5:18 AM.

The previous post in this blog was Park teater.

The next post in this blog is جنده 2.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35